Vyberte stránku

Mé jméno je Barbora Holoubková. Jóga mne provází už desítku let. Mým cílem je podpora vedení v praxi jógy a rozvoji na cestě sebe uzdravením a pravidelnosti každodenního pohybu. Tím pak můžete pocítit přínosy tohoto jednoznačně zdravého návyku 🙂

Jsem tělem i duší sportovec a především člověk, který poznal,  že tělesná aktivita a duševní očista je nezbytným předpokladem každodenní pohody. 

Jógu bych popsala jako návrat k přírodě, poznání a procítění úcty k sobě a matce Zemi. Nalezení podstaty nás samotných,  přesahující to co vede k poznání předností lidského bytí, víry, pravdy a svědomí.

Jógou žijeme od nepaměti, aniž si to uvědomujeme. Myslím si to od doby, kdy jsem se tímto filosofickým směrem začala zabývat. Nejen, že je to prastaré asi nejstarší zaznamenané učení, které jako voda tvoří každou zdravou buňku našeho těla. Je to přírodní zákon, který ze svého principu tvoří charakter člověka. 

Už jako malá jsem pořád někde lezla po stromech a běhala po lesích. Atletikou pak začala moje cesta se sportem. Skoky do dálky, výšky, běh přes překážky, nebo sedmiboj mi daly výbornou disciplínu a naučily mne sebeovládání, hlavně to motorické. Vystudovala jsem Sportovní gymnázium v Ostravě – Zábřehu a tento sport mne doprovází dodnes. Běhám vytrvalostní tratě a občas se zúčastním i nějakým zajímavých závodů. V běhu jsem se naučila hlavně naslouchat sama sobě a postupně i vědomě meditovat.

Přesně tak jsem se k józe dostala. Bylo to před devíti lety, hledala jsem tenkrát podnět ke zklidnění od svých každodenních starostí a motivaci k dalším vysněným dnům i cílům.

Jóga pro mne začala Védskou meditací, kterou tenkrát vedl australský učitel Tim Michell, kterého si velmi vážím za jeho láskyplnost a za jasné a jednoduché předání toho, co to meditace vlastně je, co nám přináší a jak ji nejlépe vykonat.

Druhým mým setkáním s určitou formou jógy byla meditace Vipassana. V té době jsem byla již praktikující jógínkou. Odjela jsem na naší krásnou českou Šumavu a tam jsem týden strávila sama v lesích a znova poznávala své vlastní já. Boj s leností, překonávání strachů i pocitů nenávisti se nakonec překlopilo do stavů blažené odevzdanosti. Vipassana mi pomohla najít pocit souznění s vlastním bytím v sobě samé.

A do třetice, jak už to bývá se pro mne stala denním chlebem meditace ho’oponopono. Přivedl mne k ní můj muž. Tato technika pochází z Hawaje a je to zároveň čistící technika, která je velice jednoduchá a účinná.

Meditaci a jógu celkově vnímám jako zábavu, doplnění mého dosavadního sportování, hluboké prociťování vlastního těla, uvolnění a pozitivní změnu nezastavitelných myšlenkových pochodů. Díky tomuto poznání jsem se naučila rychlému rozhodování, stala se pokornější, vnímavější a zároveň důslednější. 

Zabývám se hlavně Hatha jógou, jejími kořeny. Ráda listuji ve starých védských textech, nebo Bhagavadgítě. Historické příběhy jsou pro mne velmi obohacující, dávají mi jistotu v záměru, se kterým chci předávat toto učení. Těší mne benefity propojenosti fyzického pohybu a koncentrace na vědomý rozvoj mysli. Baví mne i hravost a jemnost plynutí ve spojení s dechem v plynulém rytmu. Praxi pak oživuji Ashtanga jógou a s radostí přijímám benefity daných sestav. Seberozvoj pak ubírám směrem, který přichází, dle mých denních možností.

“Jóga je tancem rostoucího stromu, cesta životem, život dávající matka, pečlivý otec i oddaný přítel.”

Jako jednu z největší transformaci v mém životě vnímám narození našeho syna. Jóga pro těhotné mne doprovodila k spokojenému a bezpečnému porodu. Dokázala jsem se díky ní vypořádat s psychickými i fyzickými změnami v tomto období. Metoda hypnoporodu mi pak ukázala, jak se mentálně vycvičit k tomu, abych zůstala klidná v nekomfortních chvílích. Našeho syna miluji od prvního okamžiku, posunul ve mne hranici dosažené lásky. Mému muži patří obrovské díky za veškerou podporu.

Les a hory jsou moje srdcová záležitost, obdivuji vytrvalost a sílu u každého, kdo něco dokáže, snažím se jít cestou pokory, ale už jsem se konečně naučila říkat ne…mému srdci je nejbližší příroda se všemi elementy, proto se vyhýbám všem medikamentům a jdu si na bolest raději lehnout, nebo sáhnu po bylinném čaji. Stala jsem se i proto vegetariánkou a moc mne baví kouzelně tvořit z darů naší Země.

Jógu bych doporučila všem lidem, kteří hledají něco nového, protože v józe je opravdu co objevovat. Doporučila bych ji i lidem, kteří stále hledají pravdu, protože integrací, která nevyhnutelně s jógou přichází si člověk uvědomí, jak podstatné je být tady pro sebe i pro okolní svět. Být součástí a alespoň malinko k užitku a nebýt jen konzumentem. Uvědomění si, že jsme všechno, není lehké, je však nadčasově jógově domyšlené. A také bych ji doporučila lidem, kteří již nic nehledají, jen chtějí být šťastní sami se sebou ve své jednoduchosti.

Vzdělání a kurzy, které mne motivovaly

Instruktor jógy – MŠMT ČR

Sportovní gymnázium, lehká atletika Trenér III.tř.

Védská meditace, Tim Mitchell

Cesta k sobě, Janu Soren Ventegodt

Jógou k vědomému těhotenství, porodu a mateřství – Yoga Brno Akademie

Kompletní předporodní příprava s Hypnoporodem

Tantravaya yoga – 8 principů zdravého pohybu, Shy Sayar

Thajská jógová masáž – Grigor Levi Minasjan, Shiatsu Centrum Ostrava

International School of Temple Arts – Spiritual Sexual Shamanic Experience

Share This