Vyberte stránku

Dobrý den, jmenuji se Barbora Holoubková a vítám Vás na svých stránkách Yogatree. 

Tyto stránky vytvářím, aby Vám přinášely jednoduchý vhled, co je to yoga a jak jí praktikovat. Mým cílem je hlavně naučit Vás pravidelnosti, jen tak můžete pocítit přínosy tohoto jednoznačně zdravého návyku 🙂

Jsem tělem i duší sportovec, trenér, už i máma a člověk, který poznal,  že tělesná aktivita a duševní očista je nezbytným předpokladem každodenní pohody. Rozhodně se však nepovažuji za gurua, nebo psychologa. Můj záměr je pomáhat druhým na cestě setkávání se s yogou a jejími celostními přínosy.

Na yoze mne fascinuje hlavně to, že velmi jemnou formou vede k dosažení pocitu spokojenosti, zdraví, úcty k sobě a matce Zemi. Je to cesta, jak se dostat do podstaty přesahující nás samotné a to je poznání předností lidského bytí, víry, pravdy a svědomí.

Ve spojení s jógou

Jógou žijeme od nepaměti, aniž si to uvědomujeme. Myslím si to od doby, kdy jsem se tímto filosofickým směrem začala zabývat, což bylo před 10-ti lety. Nejen, že je to prastaré asi nejstarší zaznamenané učení, které jako voda tvoří každou zdravou buňku našeho těla. Je to přírodní zákon, který ze svého principu tvoří charakter člověka. 

Už jako malá jsem pořád někde lezla po stromech a běhala po lesích. Atletikou pak začala moje cesta se sportem. Skoky do dálky, výšky, běh přes překážky, nebo sedmiboj mi daly výbornou disciplínu a naučily mne sebeovládání, hlavně to motorické. Vystudovala jsem Sportovní gymnázium v Ostravě – Zábřehu a tento sport mne doprovází dodnes. Běhám vytrvalostní tratě a občas se zúčastním i nějakým zajímavých závodů. V běhu jsem se naučila hlavně naslouchat sama sobě a postupně i vědomě meditovat.

Přesně tak jsem se k józe dostala. Bylo to před devíti lety, hledala jsem tenkrát podnět ke zklidnění od svých každodenních starostí a motivaci k dalším vysněným dnům i cílům.

Jóga pro mne začala Védskou meditací, kterou tenkrát vedl australský učitel Tim Michell, kterého si velmi vážím za jeho láskyplnost a za jasné a jednoduché předání toho, co to meditace vlastně je, co nám přináší a jak ji nejlépe vykonat.

Druhým mým setkáním s určitou formou jógy byla meditace Vipassana. V té době jsem byla již praktikující jógínkou. Odjela jsem na naší krásnou českou Šumavu a tam jsem týden strávila sama v lesích a znova poznávala své vlastní já. Boj s leností, překonávání strachů i pocitů nenávisti se nakonec překlopilo do stavů blažené odevzdanosti. Vipassana mi pomohla najít pocit souznění s vlastním bytím v sobě samé.

Třetí úžasnou meditací, která je pro mne denním chlebem, je meditace ho’oponopono. Přivedl mne k ní můj muž, při našem setkání před šesti lety. Je to havajská technika, o které se určitě více dovíte na mých lekcích, kde ji s úctou předávám dál.

Meditaci a jógu celkově vnímám jako zábavu, doplnění mého dosavadního sportování, hluboké prociťování vlastního těla, uvolnění a pozitivní změnu nezastavitelných myšlenkových pochodů. Díky tomuto poznání jsem se naučila rychlému rozhodování, stala se pokornější, vnímavější a zároveň důslednější. 

Zabývám se hlavně Hatha jógou, jejími kořeny. Ráda listuji ve starých védských textech, nebo Bhagavadgítě. Historické příběhy jsou pro mne velmi obohacující, dávají mi jistotu v záměru, se kterým chci předávat toto učení. Těší mne benefity propojenosti fyzického pohybu a koncentrace na vědomý rozvoj mysli. Baví mne i hravost a jemnost plynutí ve spojení s dechem v plynulém rytmu. Praxi pak oživuji Ashtanga jógou a s radostí přijímám benefity daných sestav. Seberozvoj pak ubírám směrem, který přichází, dle mých denních možností.

“Yoga je tancem rostoucího stromu, cesta životem, život dávající matka, pečlivý otec i oddaný přítel.”

Jako jednu z největší transformaci v mém životě vnímám narození našeho syna. Jóga pro těhotné mne doprovodila k spokojenému a bezpečnému porodu. Dokázala jsem se díky ní vypořádat s psychickými i fyzickými změnami v tomto období. Metoda hypnoporodu mi pak ukázala, jak se mentálně vycvičit k tomu, abych zůstávala klidná v nekomfortních chvílích. Jonáškovi jsem vesmírně vděčná za posunutí hranic lásky, za trpělivost a za to, že je tady mezi námi.  Tak stejně patří obrovské dík i mému muži, za to s jakou láskou se mnou souzní a podporuje mě.

A ještě pár řádek co mám ráda a je mi blízké? ….miluji svou rodinu, tak jako Zemi a vše živé, či neživé, pozemské i nebeské, co se tady nachází, moji psí kámošku Miu, spánek, četbu pod dekou u svíčky, hru na klavír, plavbu po řece, jízdu na běžkách, výlety po horách. Jsem vegetariánka a moc mě baví krájet, loupat, vařit, prostě kouzelně tvořit…

Jógu bych doporučila všem lidem, kteří hledají něco nového, protože v józe je opravdu co objevovat. Doporučila bych ji i lidem, kteří stále hledají pravdu, protože integrací, která nevyhnutelně s jógou přichází si člověk uvědomí, jak podstatné je být tady pro sebe i pro okolní svět. Být součástí a alespoň malinko k užitku a nebýt jen konzumentem. Uvědomění si, že jsme všechno, není lehké, je však nadčasově jógově domyšlené. A také bych ji doporučila lidem, kteří již nic nehledají, jen chtějí být šťastní sami se sebou ve své jednoduchosti.

Vzdělání a kurzy, které mne motivovaly

Instruktor jógy – MŠMT ČR

Sportovní gymnázium, lehká atletika Trenér III.tř.

Védská meditace, Tim Mitchell

Cesta k sobě, Janu Soren Ventegodt

Jógou k vědomému těhotenství, porodu a mateřství – Yoga Brno Akademie

Kompletní předporodní příprava s Hypnoporodem

Tantravaya yoga – 8 principů zdravého pohybu, Shy Sayar

Kabinet stínů, Barbora Hu

Thajská jógová masáž (Nuad Boran), Veronika Ciková

International School of Temple Arts – Spiritual Sexual Shamanic Experience – Brasil 

Jeden z mých velkých koníčků je čtení knih, tady je pár mých velmi oblíbených, ze kterých čerpám a ráda se k nim vracím

Slovansko – Árijské Védy; Bhagavadgíta – Mgr. Jan Kozák; Tajný život stromů – Petr Wohlleben, Frabato – František Bardon; Přechod čarodějů – Taisha Abelarová; Zasvěcení, Sport a jóga, Jóga a sex – Elisabeth Haich; Klasická Hatha jóga – Reinhard Gammenthaler; Jóga v těhotenství a příprava na porod – Janet Balaskasová; Hypnoporod – Marie F. Monganová; Taoismus pro zdraví – Dr. Stephen T. Chang; V ájurvédské kuchyni – Martina Doležalová Zisková; Mantry – Henry Marshall, PhD; Běžící Buddha – Běháním a meditací k posílení mysli – Sakyong Mipham

Share This