Něco více o mě

Barbora Holoubková
12. září 2023

Něco více o mě

Jógou žijeme od nepaměti, aniž si to uvědomujeme. Myslím si to od doby, kdy jsem se tímto filosofickým směrem začala zabývat. Nejen, že je to prastaré asi nejstarší zaznamenané učení, které jako voda tvoří každou zdravou buňku našeho těla. Je to přírodní zákon, který ze svého principu tvoří charakter člověka. 

Už jako malá jsem pořád někde lezla po stromech a běhala po lesích. Atletikou pak začala moje cesta se sportem. Skoky do dálky, výšky, běh přes překážky, nebo sedmiboj mi daly výbornou disciplínu a naučily mne sebeovládání, hlavně to motorické. Vystudovala jsem Sportovní gymnázium v Ostravě – Zábřehu a tento sport mne doprovází dodnes. Běhám vytrvalostní tratě a občas zaběhnu i nějaký zajimavý závod. V běhu jsem se naučila hlavně naslouchat sama sobě a postupně i vědomě meditovat.

Přesně tak jsem se k józe dostala. Bylo to před jedenácti lety, hledala jsem tenkrát podnět ke zklidnění od svých každodenních starostí a motivaci k dalším vysněným dnům i cílům.

Jóga pro mne začala Védskou meditací, vedl ji australský učitel Tim Michell, kterého si velmi vážím za jeho láskyplnost a za jasné a jednoduché předání toho, co to meditace vlastně je, co nám přináší a jak ji nejlépe vykonat.

Druhým mým setkáním s určitou formou jógy byla meditace Vipassana. V té době jsem byla již praktikující jógínkou. Odjela jsem na naší krásnou českou Šumavu a tam jsem týden strávila sama v lesích a znova poznávala své vlastní já. Boj s leností, překonávání strachů i pocitů nenávisti, nebo letargie se nakonec překlopilo do stavů blažené odevzdanosti. Vipassana mi pomohla najít pocit souznění s vlastním bytím v sobě samé.

A do třetice, jak už to bývá se pro mne stala denním chlebem meditace ho’oponopono. Přivedl mne k ní můj muž. Tato technika pochází z Hawaje a je to zároveň čistící technika, která je velice jednoduchá a účinná.

Meditaci a jógu celkově vnímám jako zábavu, doplnění mého dosavadního sportování, hluboké prociťování vlastního těla, uvolnění a pozitivní změnu nezastavitelných myšlenkových pochodů. Díky tomuto poznání jsem se naučila rychlému rozhodování, stala se pokornější, vnímavější a zároveň důslednější. 

Zabývám se hlavně Hatha jógou, jejími kořeny. Ráda listuji ve starých védských textech, nebo Bhagavadgítě. Historické příběhy jsou pro mne velmi obohacující, dávají mi jistotu v záměru, se kterým chci předávat toto učení. Těší mne benefity propojenosti fyzického pohybu a koncentrace na vědomý rozvoj mysli. Baví mne i hravost a jemnost plynutí ve spojení s dechem v plynulém rytmu. Praxi pak oživuji Ashtanga jógou a s radostí přijímám benefity daných sestav. Seberozvoj pak ubírám směrem, který přichází, dle mých denních možností.

Les a hory jsou moje srdcová záležitost, obdivuji vytrvalost a sílu u každého, kdo něco dokáže, snažím se jít cestou pokory, ale už jsem se konečně naučila říkat ne…mému srdci je nejbližší příroda se všemi elementy, proto se vyhýbám všem medikamentům a jdu si na bolest raději lehnout, nebo sáhnu po bylinném čaji. Stala jsem se i proto vegetariánkou a moc mne baví kouzelně tvořit z darů naší Země.

Jógu bych doporučila všem lidem, kteří hledají něco nového, protože v józe je opravdu co objevovat. Doporučila bych ji i lidem, kteří stále hledají pravdu, protože integrací, která nevyhnutelně s jógou přichází si člověk uvědomí, jak podstatné je být tady pro sebe i pro okolní svět. Být součástí a alespoň malinko k užitku a nebýt jen konzumentem. Uvědomění si, že jsme všechno, není lehké, je však nadčasově domyšlené. A také bych ji doporučila lidem, kteří již nic nehledají, jen chtějí být šťastní sami se sebou ve své jednoduchosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Barbora Holoubková
12. září 2023

Zdravotní přínosy jógy

Barbora Holoubková
24. října 2021

Relaxace i protažení s Thajskou jógovou masáží

Barbora Holoubková
17. května 2021

Kundaliní jóga - recenze knihy

Barbora Holoubková
5. května 2021

Meditace v běhu

Barbora Holoubková
5. února 2021

Vegetariánkou s radostí

envelopeuserphone-handsetmap-markerchevron-down